marcin@marcinbakiewicz.pl

Trochę życiorys, trochę ścieżka kariery…

Nazywam się Marcin Bąkiewicz, zajmuję się muzyką od ponad 20 lat. Jestem radiowcem, dyrektorem muzycznym Antyradia, oraz dziennikarzem muzycznym, piszącym o muzyce dla magazynu Teraz Rock.

Urodziłem się w Łodzi, wychowywałem w Wielkopolsce, aż wylądowałem na Dolnym Śląsku. Swoją przygodę z dziennikarstwem i muzyką rozpocząłem w latach 90. Najpierw była muzyka, która towarzyszyła mi od urodzenia, za sprawą bogatej płytoteki moich rodziców. Moich pierwszych, samodzielnych odkryć dokonałem dzięki MTV, które pojawiło się w Polsce (i w moim domu) w roku 1990. Zacząłem rozbudowywać swoje zbiory kasetowe i płytowe, słuchać radia (Trójka, Polskie Radio Wrocław, radio Merkury), kupować magazyny muzyczne (Tylko Rock, Brum i inne) i grać na gitarze w lokalnych kapelach. A potem zainteresowałem się dziennikarstwem muzycznym, stawiając pierwsze kroki jako recenzent w lokalnych mediach i w gazecie szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu, miasteczku pod Wrocławiem, w którym wówczas mieszkałem. Po maturze zdałem egzaminy wstępne na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i zostałem studentem Europeistyki (specjalność Prawo, Gospodarka i Kultura Europy) – nowego kierunku, mającego kształcić kadry, wprowadzające nasz kraj w struktury unijne, który został utworzony kilka lat wcześniej na owym wydziale. Studia umożliwiły mi poznanie mechanizmów, rządzących Unią Europejską oraz instytucjami unijnymi. Wiedza o Europie, którą zgłębiałem, nie była ograniczona wyłącznie do zagadnień prawniczych, ale dotyczyła również historii, filozofii, historii sztuki czy ekonomii. Ważnym elementem uniwersyteckiej edukacji była nauka języków obcych i stawiany przed studentami wymóg zdania dwóch egzaminów państwowych. W moim przypadku były to CAE (język angielski) i ZMP (język niemiecki). Władam tymi językami biegle.

Na II roku studiów, w roku 1998, wybrałem się na nabór do studenckiego radia Afera i zostałem do niego przyjęty. To był mój początek radiowej przygody, która trwa do dziś. W Aferze spędziłem 6 lat, ucząc się podstaw warsztatu radiowego, prowadząc szereg różnorodnych audycji, przede wszystkim muzycznych i przez dwa i pół roku szefując redakcji muzycznej. Wiedza i kontakty, które wówczas zdobyłem były nieocenione w dalszej karierze. Jednocześnie pisałem o muzyce, między innymi do serwisu nuta.pl.

W roku 2002 skończyłem studia, obroniłem się rok później, czekając na powrót mojego promotora na uczelnię. Moja praca magisterska o tytule „Przepisy, dotyczące radia i telewizji w prawie wspólnotowym” była już pisana pod kątem przyszłej pracy w mediach. Zarówno praca, jak i jej obrona dostały piątki.

W roku 2004 opuściłem radio Afera, przenosząc się do radia profesjonalnego – zostałem bowiem pracownikiem Grupy Radiowej Agora na stanowisku asystenta dyrektora programowego radia Złote Przeboje 88,4 FM. To była bardzo dobra szkoła radia, uczyłem się od świetnych fachowców. Po kilku miesiącach poszerzyłem swój zakres obowiązków o współtworzenie innej stacji z GRA, Rock Radia Wielkopolska.

Pod koniec roku 2005 dostałem ciekawą propozycję – telefon od head hunterki, postaci bardzo dobrze znanej na polskim rynku radiowym, z pytaniem o ewentualne przenosiny do telewizji muzycznej. Chodziło o stanowisko music programmera świeżo utworzonego kanału VH1, jednej ze stacji, wchodzących w skład MTV Networks. Propozycja bardzo mi się spodobała, wysłałem CV i po kilkutygodniowej procedurze rekrutacyjnej otrzymałem propozycję pracy, która wiązała się z przenosinami do Warszawy. I tak od stycznia 2006 roku jestem mieszkańcem tego miasta.

Kolejne 6 lat spędziłem w MTV, programując najpierw VH1 Polska, potem VH1 Classic European. Byłem też prowadzącym i głosem programu Rock Show, nagrywając swoje partie w budce lektorskiej (to była fajna namiastka radia). W międzyczasie zacząłem pisać o muzyce dla Onetu, oraz zająłem się fotografią koncertową, pracując dla tego portalu. Po roku przeszedłem do Wirtualnej Polski, a w roku 2008 stałem się współtwórcą agencji fotograficznej Music Foto Kolektiv, w jej ramach współpracując przez kolejnych kilka lat z najważniejszymi w Polsce serwisami muzycznymi, organizatorami koncertów i festiwali oraz firmami eventowymi.

Moja współpraca z MTV zakończyła się w roku 2012. Przeszedłem do konkurencji – 4fun Media, zajmując się programowaniem muzyki w kanale Rebel.tv. Prowadziłem w nim również program RBL.news. Po ponad roku postanowiłem spróbować czegoś innego, poznać branżę muzyczną z innej strony i trafiłem do Merlin.pl – sklepu, będącego wówczas numerem dwa na polskim rynku (po Empiku). Zostałem tam szefem działów muzyka i film. To była ciekawa praca, pozwalająca mi poznać rynek muzyczny od strony marketingowo – sprzedażowej. Ową wiedzę wykorzystałem również w kolejnym miejscu pracy – cdp.pl , gdzie zostałem szefem działu muzyka.

W międzyczasie udało mi się wreszcie wrócić do radia, z którym związany byłem niemal 10 lat wcześniej, czyli Rock Radia. Z racji innych obowiązków mogłem sobie pozwolić tylko na pracę w weekendy, ale i tak powrót za sitko dostarczył mi mnóstwa radości! Wreszcie w roku 2015 nastąpił pełen powrót do radia! Trafiłem do Antyradia, stacji która od lat była moim numerem jeden w eterze. Pracę rozpocząłem w połowie grudnia roku 2015 i po okresie próbnym od kwietnia 2016 jestem oficjalnie dyrektorem muzycznym radia. Moje obowiązki to: zarządzanie polityką muzyczną stacji, programowanie muzyki w pasmach nieautorskich (czyli de facto całej dziennej ramówki stacji, poza wieczornymi audycjami autorskimi i nocami, które programuje Paweł, mój asystent), dobór nowości antenowych, kontakty z wytwórniami płytowymi, managementami i muzykami, organizowanie akcji antenowych, związanych z muzyką, przygotowywanie i analizowanie testów muzycznych czy reprezentowanie radia na zewnętrznych imprezach. W radiu przeprowadzam też wywiady, głównie anglojęzyczne oraz prowadzę dwie audycje autorskie: Świeży Towar w Antyradiu (sobota, 18.00) i Płyta Tygodnia w Antyradiu  (niedziela, 20.00).

Music is the driver, jak mawiają Amerykanie. Oznacza to, że bez dobrze dobranych piosenek stacja, której ramówka oparta jest o muzykę, nie będzie miała szans na przetrwanie. Polski rynek radiowy jest rykiem trudnym, w eterze można znaleźć niejedną rozgłośnię, mającą profil zbliżony do Antyradia. Dobór muzyki to zadanie niełatwe i często opierające się na niuansach, które budują ostateczne brzmienie radia. Dlatego sukces Antyradia, potwierdzony wysokimi wynikami słuchalności bardzo mnie cieszy i utwierdza w przekonaniu obrania słusznego kierunku zarządzania muzyką oraz właściwej drogi zawodowej.

Poza radiem cały czas zajmuję się pisaniem o muzyce. Po współpracy z wieloma portalami muzycznymi, jak i jednym z serwisów streamingowych, dla którego przygotowywałem tak zwane music blurbs, czyli opisy playlist z muzyką z całego świata, w końcu osiadłem w magazynie Teraz Rock. Pierwszy tekst do Teraz Rocka napisałem w roku 2011, od kilku lat jestem już stałym współpracownikiem oraz członkiem kolegium redakcyjnego tego najstarszego w Polsce magazynu muzycznego. Specjalizuję się w pisaniu recenzji winylowych, napisałem również około 30 felietonów do rubryki Antyradia o charakterze poradnikowo-opisowym. Gazeta drukuje również moje wywiady, relacje z koncertów i festiwali oraz inne artykuły, dotyczące muzyki.

Jestem członkiem Akademii Fonograficznej, od 3 lat wykładam na Akademii Menadżerów Muzycznych i pojawiam się na konferencjach muzycznych i festiwalach show case’owych w całej Europie, służąc swoja wiedzą podczas dyskusji panelowych. Moja praca została również zauważona poza granicami Polski – w roku 2017 reprezentowałem Antyradio na największej w Europie i jednej z największych na świecie konferencji radiowej – Radiodays, która odbywała się w Amsterdamie. Zostałem poproszony o przedstawienie drogi Antyradia do sukcesu w panelu „3 succeses –  3 radios”.

Zajmuję się również prowadzeniem koncertów i festiwali oraz zasiadam w jury przeróżnych konkursów, zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych. Prowadzę również działalność doradczą, pomagając artystom dostosować ich piosenki do radiowych realiów, na życzenie przygotowuję również dedykowane playlisty. Więcej o tej formie mojej aktywności zawodowej przeczytasz na stronie Konsultacje muzyczne

Moim najnowszym projektem są warsztaty „Rynek radiowy w Polsce i skuteczna promocja muzyki w radiu”. Ich program opisałem na stronie Warsztaty. Zajęcia dedykowane są managerom, muzykom i osobom, zainteresowanym radiem. Mam nadzieję, że pomogą w zrozumieniu mechanizmów, rządzących radiem i muzyką na antenie oraz ułatwią zainteresowanym nimi osobom poruszanie się w gąszczu różnorodnych stacji radiowych.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować – napisz: marcin@marcinbakiewicz.pl

Jeśli chcesz zobaczyć moją szczegółową ścieżkę kariery – zapraszam na LinkedIn